kontakt pon - pt 9:00 - 17:00 / sob 9:00 - 14:00 58 346 60 18 58 346 60 18 km@km.info.pl
Sedes. Nie takie brzydkie słowo jak się wydaje.
Sedes. Nie takie brzydkie słowo jak się wydaje.

     Sedes słowo powszechnie znane i do dziś używane. Choć na tę jakże powszechną i konieczną część wyposażenia łazienki powstało mnóstwo określeń, które są mniej lub bardziej trafione, słowo sedes nadal nie wychodzi z użycia. Słowo sedes ma swoje synonimy. Często mówimy o nim  miska toaletowa, miska wc, miska ustępowa, muszla klozetowa, klozet kibel czy choćby klop. Zdarzają się też na sedes określenia żartobliwe: przybytek, świątynia dumania. Słowo sedes czasem kojarzy się nam niezbyt elegancko i może niezbyt ładnie ale źródła udowadniają, że właściwie jesteśmy w błędzie, uważając słowo sedes za brzydkie.  

    Słowo sedes pochodzi z łaciny i oznacza po prostu:  tron, fotel lub inny mebel który jest przeznaczony wyłącznie dla monarchy. Stąd pewnie wzięło się eufemistyczne określenie: „tam gdzie Król chodzi piechotą”.

    W średniowieczu sedesem nazywano stolicę, siedzibę władcy.  Dla przykładu Sedes Apostolica to nic innego jak Stolica Apostolska. Sam Henryk Sienkiewicz w trylogii używa słowa sedes w znaczeniu siedziba. Pan Wołodyjowski w rozdziale piętnastym mówi: „gdzie obok męstwa eksperiencja i bystry rozum sedes sobie obrały, tam ludzie i dla własnej korzyści odprawować zwykli pielgrzymki „.

    Mam nadzieję, że teraz spojrzysz na swój prywatny tron trochę bardziej życzliwie. Jeżeli jednak uznasz, że Twój sedes jest już nie modny, czy po prostu się zestarzał i teraz jest brzydki to zajrzyj do naszego sklepu. Mamy dla Ciebie markową armaturę wśród której na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie sedes. J [ KLIKNIJ TO ! ] 

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl