kontakt pon - pt 9:00 - 17:00 / sob 9:00 - 14:00 58 346 60 18 58 346 60 18 km@km.info.pl
Fascynująca historia sedesu.
Fascynująca historia sedesu.

     Historia sedesu jest, mówiąc w uproszczeniu, stara jak świat. Archeolodzy odkryli w Sumerze, dziś tereny Iraku, użądzenie datowane na 3000 lat p.n.e. które można z powodzeniem nazwać sedesem. Urządzenie działało podobnie jak dzisiejsze sedesy. Pociągnięciem sznurka otwierało się zbiornik z wodą która wypłukiwała nieczystości spod sedesu. Na terenach Chin również odkryto  miskę wc  która, prawdopodobnie pochodzi z I wieku n.e. Sedes prawdopodobnie należał do zamożnego chińskiego władcy ponieważ był bardzo komfortowy w używaniu. Wykonano go z kamienia instalując również wygodne oparcie dla pleców i rąk. Wygodą przypominał najlepsze fotele.

     Co ciekawe, sedes wymyślił nie kto inny a sam Leonardo da Vinci (1452 – 1519). Leonardo da Vinci opracował bardzo dokładne rysunki techniczne, spłukiwanego wodą sedesu. Toaleta ta została zamówiona do zamku Franciszka I Walezjusza. 

     Jednak za oficjalnego wynalazcę sedesu, uważa się Thomasa Crapper’a. Ten brytyjski hydraulik udoskonalił i rozpropagował sedes  wprowadzając  do użytku  mechanizm automatycznego zamykania dopływu wody („Silent Valveless Water Waste Preventer”). Thomas Crapper  jest założycielem firmy Thomas Crapper & Co. Ltd. Istniejącą  z resztą do dziś. Dziś firma specjalizuje się w produkcji luksusowych wanien z mosiądzu oraz ozdobnych zaworów i spłuczek toaletowych. 

     Przełomem w tej technologii sanitarnej był wynalazek firmy Geberit. W 1905 roku ta szwajcarska firma skonstruowała  spłuczkę z drewna wyściełaną ołowiem który uszczelniał zbiornik. Na początku spłuczka była montowana natynkowo. W późniejszym czasie spłuczkę zaczęto montować pod tynkiem łącznie ze stelażem na który można zamontować sedes. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że sedes nie stoi bezpośrednio na podłodze a wisi na ścianie. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniu z sedesem oraz wygląda bardzo nowocześnie i estetycznie. Dziś ten system jest stosowany powszechnie. Na rynku do wyboru jest wiele stelaży.

    Jeżeli potrzebujesz tego nowoczesnego rozwiązania zapraszamy do naszego internetowego sklepu, na pewno wybierzesz dla siebie odpowiedni produkt z naszej bogatej oferty markowej armatury. [ KLIKNIJ TO ! ]

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl